Pazar , 20 Nisan 2014
EKLENENLER
SERBEST YÜZME STİLİ

SERBEST YÜZME STİLİ

SERBEST YÜZME STİLİ

Serbest yüzme stili diğer stillere oranlar en hızlı yüzülen stildir. Yüzmeye ilk defa başlayacak olanlar için öğretilecek ilk stilde serbest stil yüzmedir. Serbest stil yüzerken kollarımız ile kulaç atarken aynı anda ayaklarımızı çırparız bu durum yüzme hızımızı arttırır. Serbest stilde süreklilik istiyorsak en önemli unsur her zaman ki gibi nefes almadır. Nefes her stilde olduğu gibi serbest stildede düzgün yüzebilmek ve devamlılık sağlamak için ana unsurdur.

Serbest stil yüzmede kol hareketleri

Serbest stil yüzerken suya yüz üstü yatar pozisyonda oluruz ve kollarımız ile kulaç hareketi yaparız. Sağ ve Sol ellerimiz birbirinden hareket olarak bağımsız ama bütünlük olarak birlikte hareket ederler. Sağ kolumuzu suya girerken sol kolumuz hareketin devamı için sudan çıkar ve suya girene kadar devam eder bu esnada başımız sudan çıkan kolumuzun yönünde olmalıdır.

Serbest stilde ayak hareketleri

Serbest stil yüzmede ayaklarımız sürekli bir çırpma vaziyetinde olur. Sağ ve sol ayağımız birbirinden yine kollar gibi bağımsız hareket eder. Ayak çırpma hareketimiz kalçadan başlar ve önce diz eklemi sonra parmak uçlarına kadar devam eder. Bütün stillerde ayak hareketleri kalçadan başlar bu yüzden dizden hareket başlatmayı denemeyin ve kalçanızı kullanın ilerde bu hatanızdan dönmeniz zaman alacaktır o yüzden ilk yüzmeye başladığınız anda kalçadan vurma işlemini öğrenmeniz gerekmektedir.

Serbest stilde nefes alma

Serbest stil, bütün stiller arasında en hızlı olanıdır. Bu yüzden uzun süreli yüzmelerde nefes çok önemli bir rol oynamaktadır. Nefesinizi kendi ritminizde göre ayarlayın örneğin; her 2 kulaçta bir nefes al, her 4 kulaçta bir nefes al gibi…

Serbest stil yüzerken nefes nasıl alınır?

Sağ kolunuz ile kulaç atmaya başladınızı varsayıyoruz. Suya girdiniz ve serbest stil yüzmeye başladınız ilk kulaç hareketiniz sağ kol ile başladı devamında sol kol ile kulacınızı attınız, tekrar sağ kulacınızı atarken başınızı hafifce sol omuzunuza dayayın ve kulaç hareketini yaptığınız yöne çevirin, bu hareket esnasında başınız ile omuzunuz su yüzeyinde seyir ediyor olacak ve nefesinizi alıp tekrar sola kulaç atınız. Sol kulacı bitirdikten sonra tekrar sağ kulaç attığınızda nefes işlemini gerçekleştiriniz. Bu örneğimizde sürekli başınızı sol omuzunuza dayayarak sağ taraftar nefes alıyor olacaksınız.

Aşağıda izleyeceğiniz videolarda ;

1.Video: Nasıl yüzülmesi gerektiği, nelere dikkat edilmeli, tekniğin uygulanışı, doğru pozisyon kavramları ele alınmıştır.

2.Video: Serbest yüzme egzersizleri, profesyonel makineler ile yüzüş tekniğinin gelişmesi anlatılmıştır.

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (2 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +2 (from 2 votes)
SERBEST YÜZME STİLİ, 10.0 out of 10 based on 2 ratings

Hakkında Cem İbrahim Öncü

''2.Kademe Yüzme Antrenörü, 1.Kademe Fitness Antrenörü ve aynı zaman da Masör''...Hobi olarak gitar çalan, SketchUp ile tasarımlar yapan, Web tasarım ile uğraşan, Borussia Dortmund hayranı, Galatasaray taraftarı tam bir spor sever.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top