Perşembe , 24 Nisan 2014
EKLENENLER
YÜZMENİN FAYDALARI

YÜZMENİN FAYDALARI

YÜZMENİN FAYDALARI

Yüzme, insan beden sağlığına önemli faydalar sağlarken, hem eğlendiren, hemde dinlendiren bir spordur. Yüzmeyi kara sporlarından ayıran en önemli özelliği, bazı kara sporlarını yapmayı kısıtlayıcı fiziksel problemleri olan kişilerinde kolayca yapabilmesidir.

Zihinsel ve fiziksel faydalarının yanında , yüzme sporu yapan insanlarda koroner hastalıklar daha az görülürken, kalp krizi geçirme oranı da daha azdır.

YÜZMENİN SİNİR SİSTEMİNE YARARLARI

Yüzme tüm vücudumuzu hareket ettirebildiğimiz bir spor olduğu için sinir sistemine etki yapan en önemli spor dallarından biridir . Suyla ilgili tüm çalışmalarda ,sinir sitemimizde ki etkiler duyu organlarımızın devreye girmesiyle gerçekleşmektedir .Yüzerken duyu organlarımız ve sinir sistemimiz bir bütünlük içerisinde çalışmaktadır. Su içerisinde yapılan çalışmaların yerini ve önemini şöyle anlatabiliriz. Yüzerken yaptığınız her çalışma suyla ilgili ayrı bir rehavet ve canlılık hissetmeniz ; Sinir sisteminizi rahatladığını gösterir. Yıkanırken yaşadığımız rahatlama duygusu ve yüzerken yaşadığımız canlanma sinir sistemimizin dinlenmesi sonucu ortaya çıkan unsurlardır. Yüzdüğümüz yerin iyi olması , hocanızın öğretme kalitesi ve ortamdaki uyumunuz diğer etkenler olarak sinir sisteminizin dinlenmesine yardımcı olurlar.Yüzme sonrası görülen rahatlamalar da insanlarda aşağıda sıraladığımız davranışların geliştiği bilinmektedir.

Kısaca Yüzmenin Faydaları:

 1. Kişinin kendine güveni artar
 2. Korkusu yok olur
 3. Yapacağı bir işe adaptasyonu daha kolaydır ve dikkati zor dağılır
 4. Zor bir spor olan yüzme branşı , kişileri daha disipline eder , daha programlıdırlar
 5. Yüzme sporunu yapan kişiler normal yaşantılarında daha aktiftirler ve başarılıdırlar
 6. Toplumda İyi ve güvenilir bireylerdir
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (4 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +2 (from 2 votes)
YÜZMENİN FAYDALARI, 10.0 out of 10 based on 4 ratings

Hakkında Cem İbrahim Öncü

''2.Kademe Yüzme Antrenörü, 1.Kademe Fitness Antrenörü ve aynı zaman da Masör''...Hobi olarak gitar çalan, SketchUp ile tasarımlar yapan, Web tasarım ile uğraşan, Borussia Dortmund hayranı, Galatasaray taraftarı tam bir spor sever.

Bir yorum

 1. Sitenizi takip ediyorm bu yararli bilgiler icin tesekkur ederim devamini bekliyorum :)

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*


× 8 = 40

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top